December 12, 2017

Delta Dinner 2017!

 

Saturday night, a record 356 Delta Aspire members, their families, coaches and staff attended our annual awards night, the Delta Dinner!

A favourite for our Aspire gymnasts, this year’s dinner did not disappoint, as we not only reflected on the year that was 2017 – but also on the last 25 years!  In 2017 Delta Gymnastics reached their milestone 25th anniversary!

Throughout the night, we remembered the early days of Delta (when Megan still looked the same and John….), welcomed 4 new amazing members to the Delta Hall of Fame, celebrated the future of Delta with our tiny Aspire Foundations gymnasts hitting the stage; reflected on an amazing year for our Aspire Performance and Competitive girls who are an inspiration to us all; and recognised our incredible award winners.

We listened to a run down of a very busy year of gymnastics; watched inspirational videos; laughed at the stacks video (we will get back up again!) and received a special message from Georgia Godwin, who couldn’t be there on the night due to being in Japan to compete at the Toyota Invitational Event on the weekend.  John’s Q&A session with this year’s retiring gymnasts was a highlight with Christine talking about the importance to dream big and believe in yourself! Thea told us gymnastics taught her about the importance of friendship (& the lifelong friends she has made through gymnastics) and about stretching your comfort zone. Thea discussed how the coaches had helped her to continue to be challenged, whilst feeling comfortable within herself.

The evening ended in true Delta style, with lots of dancing, laughs and happy faces celebrating a wonderful year!

As always, a big thank you to our incredible Delta families – for all you do for your girls in this sport.  Special thanks to our amazing Aspire coaches (and all of our Delta coaches and administrative staff) for making 2017 such a success and for your ongoing enthusiasm and support!

Congratulations to our 2017 Award Winners:

Gymnasts of the Year:
2017 Delta Aspire Performance Gymnast of the Year Bronte Ince
2017 Delta Aspire Competitive Gymnast of the Year  Madison Thompson
2017 Delta Aspire Competitive Gymnast of the Year Georgia Godwin

 

(check out the gymnasts from each of our 3 Clubs who were named 2017 Gymnast of the Year here!)

 

Club Champions:
Level 8-10 – Club Champion Madison Thompson
Level 8-10 – 2nd Overall Christine Cross
Level 8-10 – 3rd Overall Natasha Ho
 
Level 7 – Club Champion Lucy White
Level 7 – 2nd Overall Sophie Graham
Level 7 – 3rd Overall Emma DeRuiter
 
Level 6 – Club Champion Isabella McDonnell – Baum
Level 6 – 2nd Overall Isabella Wilson
Level 6 – 3rd Overall Maya Sudrikku
 
Level 5 – Club Champion Bronte Ince
Level 5 – 2nd Overall Grace Webb
Level 5 – 3rd Overall Sarah Stephenson
 
Level 4 Open – Club Champion Mifta Rahman
Level 4 Open – 2nd Overall Jemma Marcoionni
Level 4 Open – 3rd Overall Isabella Robinson
 
Level 4 Under 11 – Club Champion Miller Enders
Level 4 Under 11 – 2nd Overall Madison Jones
Level 4 Under 11 – 3rd Overall Eleanor Myers
Annual Awards:
Delta Aspire 2/3 Hardest Worker  India McConnell
Delta Aspire 2/3 Hardest Worker  Helena Gill
Delta Aspire 2/3 Hardest Worker Ella Hawgood
   
Delta Aspire 2/3 Most Improved  Elizabeth Skinner
Delta Aspire 2/3 Most Improved  Phoebe Barry
Delta Aspire 2/3 Most Improved  Teagan Williams
   
Delta Aspire 2/3 Delta Spirit  Andie McGregor
Delta Aspire 2/3 Delta Spirit  Mia Byrne
Delta Aspire 2/3 Delta Spirit  Sienna Jagers
   
Delta Aspire 4 Hardest Worker  Zoe Bell
Delta Aspire 4 Hardest Worker  Anshika Singh
Delta Aspire 4 Hardest Worker  Sophie Waller
   
Delta Aspire 4 Most Improved  Zoe Ball
Delta Aspire 4 Most Improved  Emma Simmonds
Delta Aspire 4 Most Improved  Caitlyn Haynes
   
Delta Aspire 4 Delta Spirit  Hannah Butcher
Delta Aspire 4 Delta Spirit  Kayla Kumala
Delta Aspire 4 Delta Spirit  Emilie Wilkinson
   
Delta Aspire 6 Hardest Worker Romy Vickers
Delta Aspire 6 Most Improved Jade Matthews
Delta Aspire 6 Delta Spirit  Sydney Vinson
   
Delta Aspire 6 Hardest Worker Emily MacDonald
Delta Aspire 6 Most Improved Erin Long
Delta Aspire 6 Delta Spirit Lana Wilson
   
Delta Aspire 7.5 Hardest Worker Grace Gong
Delta Aspire 7.5 Most Improved Jemma Marcoionni
Delta Aspire 7.5 Delta Spirit Martine Harper
   
Delta Aspire 9 Hardest Worker Angela Franke
Delta Aspire 9 Most Improved Lindsay Webb
Delta Aspire 9 Delta Spirit Elka Barnett
   
Delta Aspire 12 Hardest Worker Eleanor Myers
Delta Aspire 12 Most Improved Alexandra Duncan
Delta Aspire 12 Delta Spirit Gaia Guarnieri
   
Delta Aspire 16 Hardest Worker Natasha Sam
Delta Aspire 16 Most Improved Zoe Harden
Delta Aspire 16 Delta Spirit Willa Battersby
   
Delta Aspire 20 Hardest Worker Natasha Ho
Delta Aspire 20 Most Improved Jaymee Dillon
Delta Aspire 20 Delta Spirit Christine Cross
Hall of Fame Inductees:
Natalie Bennison
Sophie Musgrave
Taylor Ryan
Ali Kay
First Class Honours/QLD Representatives:
1st Class Honours  Alexandra Duncan
1st Class Honours  Alexandra West
1st Class Honours  Annelise Jenkins
1st Class Honours  Bronte Ince
1st Class Honours  Eleanor Myers
1st Class Honours  Emily Draper
1st Class Honours  Eva Bickle
1st Class Honours  Eva Brockett
1st Class Honours  Gabrielle O’Boyle
1st Class Honours  Gaia Guarnieri
1st Class Honours  Grace Webb
1st Class Honours  Isabella Wilson
1st Class Honours  Jessica Bartholomew
1st Class Honours  Layla Bacon
1st Class Honours  Lindsay Webb
1st Class Honours  Madison Jones
1st Class Honours  Maya Sudrikku
1st Class Honours  Miller Enders
1st Class Honours  Sarah Stephenson
1st Class Honours  Summer Sullivan
1st Class Honours  Tiffany Blyth
1st Class Honours  Zoe Andersen
1st Class Honours / QLD Representative Alicia Dacey
1st Class Honours Ava Kinnane
1st Class Honours / QLD Representative  Charlotte Burge
1st Class Honours / QLD Representative  Christine Cross
1st Class Honours / QLD Representative Emma De Ruiter
1st Class Honours / QLD Representative Georgia Godwin
1st Class Honours / QLD Representative  Isabella McDonnell-Baum
1st Class Honours / QLD Representative Isabelle Musgrave
1st Class Honours / QLD Representative Jaymee Dillon
1st Class Honours / QLD Representative Jemma Molo
1st Class Honours  Kyanalee Coleman
1st Class Honours / QLD Representative Lucy White
1st Class Honours / QLD Representative  Madison Thompson
1st Class Honours / QLD Representative Monique Morgan
1st Class Honours / QLD Representative Natasha Ho
1st Class Honours / QLD Representative Natasha Sam
1st Class Honours / QLD Representative Siena Enders
1st Class Honours / QLD Representative Sophie Graham
1st Class Honours Tegan Clough
1st Class Honours / QLD Representative Zoe Harden
Excellence Awards:
Photos from the 2017 Delta Dinner!

 

 

 

Related Posts

Team Excel Final & My Team Rules L4 – 6

Team Excel Final & My Team Rules L4 – 6

Choo Choo!

Choo Choo!

Happy Mother’s Day!

Happy Mother’s Day!

It’s Time To Compete!

It’s Time To Compete!
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Would you like our team to contact you?